Edukacija „Prepoznavanje i procjena obitelji u riziku pri inicijalnom kontaktu u centru za socijalnu skrb i kod ostvarivanja novčanih prava“
Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku u skladu s Godišnjim programom stručnog usavršavanja stručnih radnika u ustanovama socijalne skrbi za 2018. godine organiziralo je edukaciju pod nazivom „Prepoznavanje i procjena obitelji u riziku pri incijalnom kontaktu u centru za socijalnu skrb i kod ostvarivanja novčanih prava”.
Cjelodnevna edukacija u ukupnom trajanju od osam sati provedena je na tri lokacije – 14. svibnja u Pakracu, 21. svibnja u Zagrebu te 4. lipnja u Gospiću. Ispred Hrvatske udruge socijalnih radnika, koja je izvoditelj edukacije, voditeljice su bile gđe Štefica Karačić i Sunčica Dominiković Šafranić. Izlaganje je imala i Višnja Ljubičić, Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova.
Edukaciji je prisustvovalo ukupno 122 stručna radnika zaposlena u centrima za socijalnu skrb u prijemnim uredima ili/i odjelima za novčane naknade.
Svrha edukacije je unapređenje zaštite dobrobiti djece pod rizikom u sustavu socijalne skrbi.
Cilj edukacije bio je osnažiti socijalne radnike Prijemnog ureda i Odjela novčanih naknada za pravovremeno prepoznavanje i procjenu rizika, te uspješniju zaštitu dobrobiti djece i standardizaciju prijemne / inicijalne procjene obitelji u riziku u centru za socijalnu skrb.
Sadržaj edukacije:
- Prepoznavanje rizika u inicijalnom kontaktu (trijaža)
- Motivacijski intervju (dobrovoljan / nedobrovoljan korisnik)
- Suvremeni komunikacijski kanali (prednosti i izazovi u socijalnom radu)
- Zaštita dobrobiti djeteta (rizici, prioriteti, sigurnost, stupanj žurnosti)
- Siromaštvo kao rizik za sigurnost i razvoj djeteta
- Instrumenti socijalnog rada / liste za pocjenu sigurnosti i razvojnih rizika djeteta
- Timski pristup u radu s obitelji pod rizikom
- Djelotvorno vođenje slučaja (procjena, planiranje, provedba, evaluacija)
Ova edukacija je nadopuna Programa UNICEF-a „Za snažniju obitelj„ koji se provodi od 2017. godine u partnerstvu s Ministarstvom za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku i u suradnji s Hrvatskom udrugom socijalnih radnika.
Poznato je da zaštita dobrobiti djece i rad s obitelji u riziku predstavlja najsloženije područje djelatnosti u kojem osim stručnjaka Odjela za djecu mlade i obitelj sudjeluju i drugi stručnjaci centra za socijalnu skrb počev od socijalnih radnika u Prijemnom uredu do socijalnih radnika u Odjelu za novčane naknade.
Svakodnevna praksa centra za socijalnu skrb i podaci dobiveni kroz fokusne grupe organizirane u svim područjima Hrvatske pokazali su da najveće slabosti centra za socijalnu skrb u području zaštite dobrobiti djece i obitelji nalazimo u fragmentiranom i nepovezanom djelovanju različitih organizacijskih jedinica samoga centra. Iako je individualno planiranje i vođenje slučaja jasno definirano posebnim zakonom administriranje socijalnih usluga nažalost je i danas česta praksa .
To se prije svega ogleda u području socijalnog rada s korisnicima koji žive u uvjetima siromaštva gdje je stručnjak u pravilu usmjeren na zahtjev korisnika i procjenu uvjeta za ostvarivanje prava na novčane naknade pri čemu nerijetko izostaje procjena drugih potreba obitelji i prepoznavanje rizika za uspješnu skrb o djeci. Administrativni pristup fenomenu siromaštva slabi učinke sustava socijalne skrbi u kojoj korisnik postaje nevidljiv i socijalno isključen, a intervencije zakašnjele. Ovakav pristup ima višestruke, nepovoljne učinke na život korisnika pri čemu dugoročno najviše trpe upravo djeca jer odgađanje intervencije nepovratno smanjuje njihove životne šanse i povećava rizike za sigurnost i razvoj djeteta.
Edukacija je provedena u obliku predavanja i interaktivne radionice.
Po završetku edukacije sudionici su iskazali svoje zadovoljstvo prezentiranim sadržajima, koje su procijenili korisnim te primjenjivim u svom daljnjem stručnom radu.