Hrvatska udruga socijalnih radnika uz financijsku podršku Grada Zagreba organizirala je jednodnevni Simpozij pod nazivom „Osobe s teškoćama mentalnog zdravlja- integrirani ili nevidljivi članovi društva?“, koji je se održao 14.travnja 2015.godine s početkom u 10.00 sati u prostorijama Eurospkog doma Jurišićeva 1/1
Simpozij je organiziran s ciljem povećanja osobnih i profesionalnih kapaciteta stručnjaka za skrb o osobama s teškoćama mentalnog zdravlja i poticanje međuresorne suradnje u cilju integriranja socijalnih i drugih usluga usmjerenih prema osobama s teškoćama mentalnog zdravlja.
Moderator ovog stručnog skupa bila je Karolina Martinuš, dipl.soc.radnica zaposlena u Domu za psihički bolesne odrasle osobe Lobor grad.
A izlaganja su održali:
- Dr.sc. Marijana Kletečki Radović- Studijski centar socijalnog rada „Socijalni rad u području mentalnog zdravlja: jučer, danas, sutra“
- Mira Pekeč Knežević- Ured pravobraniteljice za osobe s invaliditetom „Položaj osoba s psihosocijalnim teškoćama u Hrvatskom svjetlu UN Konvencije o pravima osoba s invaliditetom“
- Dr.sc. Paola Presečki- Psihijatrijska bolnica Jankomir „Sagorjevanje njegovatelja oboljelih od Alzheimerove bolesti“
- Maja Pletikosa- Dom za psihički bolesne odrasle osobe Sveti Frane „ Šutnja nije (uvijek) zlato“
- Dr.sc. Marija Kušan Jukić- Klinika za psihijatriju Vrapče „Psihosocijalne poteškoće osoba starije životne dobi“
Predsjednica HUSR-a Štefica Karačić uvodno je ukazala na aktualnu situaciju i ulogu sustava socijalne skrbi i profesije socijalnog rada u području promicanja i zaštite prava osoba s teškoćama mentalnog zdravlja i njihove socijalne integracije.
Prigodan pozdravni govor imala je pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom mr. Višnja Fortuna, predstavnica Ministarstva socijalne politike i mladih Marina Zelić i predstavnica Hrvatska komore socijalnih radnika Silvija Kancijan.
Program je upotpunila glazbena točka „Filmska glazba“ u izvedbi Trio mandoline.
Simpozij je popratilo oko 190 stručnjaka, prvenstveno socijalnih radnika ali i psihologa, socijalnih pedagoga, edukacijskih rehabilitatora, medicinskih sestara i drugih stručnjaka zaposlenih u sustavu socijalne skrbi, zdravstvu, obrazovanju, pravosuđu, tijelima državne uprave, regionalne i lokalne samouprave, akademskoj zajednici, civilnim društvima, vjerskim organizacijama i drugim područjima socijalnog rada.
Hrvatska udruga socijalnih radnika obilježava Svjetski dan socijalnog rada 2015 godine po nazivom „ Promicanje dostojanstva i vrijednosti ljudi“.
Socijalni radnici u cijeloj zemlji obilježavaju Dan socijalnog rada organiziranjem stručnih skupova i drugih aktivnosti s ciljem promicanja dobre prakse i zalaganja za prava i interese posebno osjetljivih socijalnih skupina.
Osim toga ovaj dan uz podršku resornog ministarstva tradicionalno obilježavamo Danom otvorenih vrata u ustanovama socijalne skrbi.
Povodom Svjetskog dana socijalnog rada Hrvatska udruga socijalnih radnika organizira tribinu pod nazivom: “Gdje je (ne)stala socijalna pravda u socijalnom radu?”
Tribina će se održati 17.ožujka 2015. godine s početkom u 12:00 sati u prostorijama Novinarskog doma, Perkovčeva 2., u Zagrebu.
Ovim skupom želimo iz perspektive korisnika i stručnjaka ukazati na aktualno stanje u sustavu socijalne skrbi i osnažiti struku za socijalnu akciju.
Socijalni radnici u Republici Hrvatskoj se svakodnevno suočavaju sa sve težim i složenijim posljedicama dugotrajne gospodarske i društvene krize. Potrebe građana za podrškom i pomoći socijalne skrbi se stalno povećavaju, a resursi za pružanje socijalnih usluga sve više ograničavaju, čime je ugrožen dignitet naše profesije.
Neujednačena dostupnost i ciljanost prava i usluga ukazuju na neravnopravan položaj korisnika u sustavu socijalne skrbi . U ovim okolnostima poštivanje načela ljudskih prava i socijalne pravde na kojima je utemeljena naša profesija postaje ozbiljan izazov za praksu socijalnog rada.
U cilju proslave Svjetskog dana socijalnog rada Hrvatska udruga socijalnih radnika i Udruga socijalnih radnika Grada Zagreba i zagrebačke županije poziva socijalne radnice i socijalne radnike dana 21.ožujka 2015. godine u 10.30 sati u Grad mladih, Aleja hrvatske mladeži b.b., u Zagrebu na druženje uz odgovarajući animacijski i zabavni program. Troškovi sudjelovanja u simboličnom iznosu od 30,00 kn plaćaju se na licu mjesta, dok preostali, veći dio troškova koji uključuje i ručak u potpunosti snosi Udruga.
Molimo da popunjene prijavnice pošaljete najkasnije do 16.ožujka 2015.godine. na ovaj e-mail: ili na broj fax-a: 01/4550 757.
PRIJAVNICA (za druženje)
PRIJAVNICA (za tribinu)
S poštovanjem,
Predsjednica HUSR-a
Štefica Karačić, dipl. soc. radnica
Predavanje će se održati 30. 01. 2015., u 19:00 sati, u dvorani VI, Filozofskog fakulteta u Zagrebu, a voditelj je Kevin McCann, član GATLA-inog edukacijskog tima (Gestalt Associates Training Los Angeles).
Cilj ovog predavanja je podržati sudionike u razumijevanju i bavljenju procesom „coming home” (kao procesa pronalaženja osobnog identiteta) umjesto društveno uvjetovanog procesa „coming out” kod osoba koje se bore s vlastitom seksualnom orijentacijom. Radionica će se baviti problemima koji se u terapijskom procesu “coming home” mogu pojaviti i kod klijenta i kod terapeuta.
Posebna pozornost obratit će se terapeutovim blokadama u terapijskom procesu te internaliziranoj homofobiji i kod klijenta i kod terapeuta. Osvještavanje tih poteškoća može postati vezivno tkivo terapijskog procesa i može biti obostrano podržavajuće u njihovom odnosu.
Kevin je rođen u Lurganu u Sjevernoj Irskoj. Diplomirao je na University College Cork (U.C.C.) Gestalt terapiju i završio poslijediplomski studij iz Integrativnih psihoterapijskih studija.
Nakon završetka treninga na Gestalt Associate Training Los Angeles, postao je certificirani gestalt psihoterapeut, a 2011. godine i jedan od trenera GATLA-e.
Mnogo putuje, predaje o gestalt psihoterapiji, u Irskoj i izvan nje te kao gost predavač gostuje na nekoliko gestalt instituta. Akreditirani je supervisor i ima 30 godina iskustva u poslijediplomskoj edukaciji i treninzima.
Punopravni je član Irish Association of Counseling and Psychotherapy i bivši predsjednik Irskog gestalt društva. Osim što predaje i vodi radionice, Kevin također ima i privatnu praksu u kojoj radi s pojedincima i parovima. Jedan je od osnivača Irish Gestalt Training Instituta, koji nudi trening iz gestalt terapije na (postdiplomskoj) razini.
Vrijeme održavanja predavanja: 30. 01.2015., petak od 19:00-21:00
Mjesto održavanja: Dvorana VI, Filozofskog fakulteta u Zagrebu, Ivana Lučića 3
Cijena predavanja: 40,00 + PDV = 50 kn po polazniku
Predavanje će se održati na engleskom jeziku.
Ukoliko ste zainteresirani, molimo Vas da se prijavite do 26. siječnja, 2014. na e-mail info@gestaltcentarhoma.hr ili fax (01) 468 32 78 ili preko naše web stranice www.gestaltcentarhoma.hr.
U prijavi navedite:
- Ime i prezime:
- Broj telefona:
- Adresa:
- E-mail:
- OIB:
Nakon što se prijavite, dobit ćete potvrdnu obavijest uz podatke za uplatu kotizacije.
Potvrda o uplati kotizacije služi kao ulaznica na predavanje.
S obzirom na iskustvo sugeriramo da se prijavite što ranije kako biste imali prednost, budući da je broj mjesta u dvorani ograničen. Mjesta će se popuniti redoslijedom prijava/uplata.
Ukoliko imate još nekih nejasnoća ili pitanja slobodno pišite ili nazovite na broj telefona 01 468 32 78.
Udruga socijalnih radnika Grada Zagreba i zagrebačke županije organizira edukaciju pod nazivom „Integrativni model pružanja podrške beskućnicima“.
Beskućništvo, kao ekstremni oblik siromaštva po svojoj složenosti u brojnim aspektima možemo ubrojiti u sam vrh socijalnih problema.
Problemu beskućništva u Hrvatskoj još uvijek nije posvećena dovoljna pažnja u smislu sustavne, konkretne i jasne vizije u pristupanju i modelima rada s ovom skupinom korisnika. Osobe ostaju relativno dugo u statusu beskućnika, često usamljeni u svojoj borbi da izađu iz njega, iako sustav socijalne skrbi Zakonom o socijalnoj skrbi odnedavno prepoznaje beskućnike kao korisnike sustava , a beskućništvo kao problem privremenog karaktera.
Beskućnici vrlo često navode da im nedostaju informacije o pravima koje mogu ostvarivati iz sustava socijalne skrbi, pa se i zbog toga, a i zbog nedostatka socijalnih veza osjećaju socijalno isključenima. Socijalni radnici su stručnjaci koji su najviše u kontaktu s beskućnicima, no svojevrsna edukacija iz područja pristupa u radu s ovim korisnicima zapravo ne postoji.
Stoga je strukovna udruga prepoznala važnost edukacije i osnaživanja stručnjaka u radu s beskućnicima, te uz podršku Gradskog ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom osigurala uvjete za provođenje edukacije.
Edukacija je namijenjena socijalnim radnicima i drugim stručnjacima iz područja sustava socijalne skrbi, zdravstva, zapošljavanja , lokalne uprave, organizacija civilnog društva i vjerskih organizacija .
Dvodnevna edukacija će se održati dana 18. i 19. prosinca 2014. godine s početkom u 09.00 sati u prostorijama Doma za starije i nemoćne osobe Centar, Klaićeva 10 u Zagrebu.
Voditeljice edukacije su doc. dr.sc. Olja Družić Ljubotina i Štefica Karačić, dipl. socijalna radnica koje imaju potrebne kompetencije iz područja socijalnog rada s beskućnicima.
Sudjelovanje u edukaciji je besplatno, a bodovati će se od strane Hrvatske komore socijalnih radnika
Pozivamo vas da se uključite i svoju prijavu za sudjelovanje u edukaciji pošaljete najkasnije do 15.12.2014. godine na husr@zg.t-com.hr ili faxom na broj: 01 / 4550 -757.
Za sve dodatne informacije možete se obratiti tajnici HUSR-a Cviti Šimić na tel: 4550-757 .
PRIJAVNICA
Hrvatska udruga socijalnih radnika i Udruga socijalnih radnika Grada Zagreba i zagrebačke županije organizira tribinu pod nazivom:
„SIROMAŠNA DJECA – (NE) VIDLJIVA DJECA?„
utorak, 02. prosinca 2014. godine s početkom u 12:00 sati
Tribine grada Zagreba, Kaptol 27, Zagreb
Moderator: Ana Tomašković, novinarka HRT-a
Program:
„Što znači biti siromašno dijete?“
Marijana Kletečki Radović, Pravni fakultet, Studijski centar socijalnog rada
„Siromaštvo djece u Hrvatskoj: stanje i potrebe“
Olja Družić Ljubotina, Pravni fakultet, Studijski centar socijalnog rada
„Siromaštvo djece iz perspektive humanitarne udruge“
Martina Leopold, Humanitarna udruge „Mali zmaj“
„Djeca u riziku od siromaštva- djeca Novske“
Ljiljanka Žunić, Centar za socijalnu skrb Novska
Rasprava
Potaknuti aktualnim gospodarskim i društvenim prilikama ovim skupom želimo otvoriti dijalog o siromaštvu kao višedimenzionalnom problemu i trajnom riziku za uspješan psihofizički razvoj djece, te senzibilizirati struku i javnost za prava djece koja žive u siromaštvu.
Molimo da popunjenu prijavnicu pošaljete najkasnije do 28. studenog 2014. na e-mail: husr@zg.t-com.hr ili na broj fax-a: 01/4550 757.
PRIJAVNICA
Poštovani,
Hrvatska udruga za borbu protiv HIV-a i virusnog hepatitisa (HUHIV) i Hrvatska udruga socijalnih radnika (HUSR), pod pokroviteljstvom Grada Umaga, organiziraju tečaj pod nazivom „Kronične zarazne bolesti – HIV i virusni hepatitisi“ namijenjen socijalnim radnicima i ostalim djelatnicima koji rade u ustanovama socijalne skrbi, centrima za socijalnu skrb, zdravstvenim i drugim ustanovama.
Cilj ovoga tečaja je educirati polaznike o HIV-u i virusnim hepatitisima te općenito povećati njihovu svijest o ovoj problematici.
Tečaj će se održati 20. studenog 2014. godine s početkom u 09.30 sati u Pučkom otvorenom učilištu, Trgovačka br. 6, Umag .
Registracija sudionika počinje u 8.45 sati.
Na tečaju će biti obrađeni sljedeći sadržaji:
- „Zaraza HIV-om“, prof. dr. sc. Josip Begovac,/ dr. Šime Zekan, spec.inf.
- „Virusni hepatitisi- javnozdravstveni problem današnjice“, prof. dr. sc. Adriana Vince
- „Standardne mjere zaštite (HIV i virusni hepatitisi) i njega HIV bolesnika“, Anita Gavranović, bacc.med.techn.
- „Psihosocijalni rad s osobama pogođenima kroničnim zaraznim bolestima“, Kristina Duvančić, dipl. soc. rad.
- „Zaštita povjerljivosti podataka“, mr.sc. Sunčana Roksandić Vidlička
Tečaj će biti bodovan od strane Hrvatske komore medicinskih sestara, Hrvatska komore edukacijskih rehabilitatora i Hrvatska komore socijalnih radnika.
Sve zainteresirane pozivamo da se prijave putem prijavnice. Popunjenu prijavnicu pošaljite mail adresu husr@zg.t-com.hr ili na fax broj 01/4550 757
Budući, da je sudjelovanje na tečaju besplatmo, molimo sve zainteresirane da svoju prijavu pošalju čim prije zbog ograničenog kapaciteta predavaonica.
Predsjednik HUHIV-a
Tomislav Beganović
Predsjednica HUSR-a
Štefica Karačić, dipl. soc. radnica
PROGRAM
PRIJAVNICA
VI Konferencija socijalnih radnika pod nazivom „Socijalni rad u vrijeme socijalne i ekonomske krize“ u organizaciji Hrvatske udruge socijalnih radnika i pod pokroviteljstvom Predsjednika Republike Hrvatske, Ministarstva socijalne politike i mladih i Grada Zagreba održana je od 15. -17. listopada 2014 godine u Hotelu Antunović u Zagrebu.
Temeljne vrijednosti profesije socijalnog rada od najranijih početaka profesionalnog razvoja promiču ideju socijalne pravednosti, služenja humanizmu, dostojanstva i vrijednosti svakog pojedinca, te vrijednosti pozitivne društvene promjene. Nastala na ideji pružanja podrške pojedincima, grupama i zajednicama u sprječavanju, suočavanju i nadilaženju kriznih situacija profesija socijalnog rada u svim svojim ključnim aspektima tretira krizu kao nezaobilazni dio povijesti, sadašnjosti i budućnosti svakog ljudskog bića. U tom kontekstu suvremeni socijalni rad kontinuirano traži odgovore koji će doprinijeti temeljnim načelima , ciljevima i daljnjem razvoju profesije.
Ova konferencija je omogućila razmjenu iskustava dobre prakse i dijalog o važnim profesionalnim pitanjima koje suvremeni oblici kriznih situacija, s kojima se suočava gotovo cijeli svijet, stavlja pred socijalni rad kao posve nove izazove.
Plenarna izlaganja održali su poznati stručnjaci iz područja socijalnog rada i ekonomije: Dr.sc. Michael Lavalette , Liverpool Hope University, Department of Social Work , Care and Justice , United Kingdom, prof. dr. sc. Mladen Knežević , umirovljeni redoviti profesor Studijskog centra socijalnog rada Pravnog Fakulteta u Zagrebu i Dr. Dubravka Jurlina Alibegović , Ekonomski institut u Zagrebu.
Osim toga, tijekom Konferencije održan je 1 okrugli stol, 25 izlaganja , 7 radionica i 6 poster prezentacija u okviru najvažnijih tematskih cjelina kao što su:
- Izazovi za profesiju socijalnog rada u vrijeme socijalne i ekonomske krize
- Podrška osobama s poteškoćama mentalnog zdravlja u vrijeme socijalne i ekonomske krize
- Obitelj u vrijeme socijalne i ekonomske krize
- Potreba za specifičnim znanjima socijalnih radnika o siromaštvu i traumi u vrijeme socijalne i ekonomske krize
- Problem alkoholizma u kontekstu socijalne i ekonomske krize
- Djeca i mladi u sustavu socijalne skrbi u vrijeme socijalne i ekonomske krize
- Rad s osobama starije životne dobi u vrijeme socijalne i ekonomske krize
Interes za ovaj skup je bio iznimno velik . Sudjelovalo je oko 450 stručnjaka, prvenstveno socijalnih radnika, ali i psihologa, socijalnih pedagoga, edukacijskih rehabilitatora, pravnika i drugih stručnjaka zaposlenih u sustavu socijalne skrbi, zdravstvu, obrazovanju, pravosuđu, tijelima državne uprave, regionalne i lokalne samouprave, akademskoj zajednici, civilnim društvima, vjerskim organizacijama i drugim područjima socijalnog rada.
Na otvorenju Konferencije su uz izaslanicu Predsjednika RH gđa. Zrinku Vrabec Mojzeš, sudjelovali i Gradonačelnik Grada Zagreba gosp. Milan Bandić, zamjenica ministrice socijalne politike i mladih gđa. Maja Sporiš, zamjenik župana Zagrebačke županije gosp. Rudolf Vujević , predstojnik Studijskog centra socijalnog rada u Zagrebu gosp. Zoran Šućur i drugi uzvanici.
U kratkim govorima uzvanika istaknuta je važnost ovog skupa za profesiju socijalnog rada koji se u vremenu krize svakodnevno suočava s posljedicama koje ona donosi na razini pojedinca, skupina i zajednica, ali i cijelog sustava socijalne skrbi koji je pozvan odgovoriti na potrebe građana i osigurati zaštitu prava i socijalnu sigurnost svake osobe.
Konferenciju su obogatila i djeca iz SOS Dječjeg sela Lekenik predstavom „Mali princ „ i Zbor „ Optimist „ koji je na otvorenju uz ostalo otpjevao i himnu „Lijepa naša domovino“.
Radnu verziju zaključaka VI konferencije socijalnih radnika možete preuzeti OVDJE.
Molimo sve zainteresirane da svoje primjedbe, komentare i nadopune na zaključke dostave na mail adresu husr@zg.t-com.hr
Pozivamo Vas na konferenciju „Kriza i izazovi socijalne države“ koja će se održati 17. listopada 2014. godine u Vijećnici Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Konferencija je organizirana povodom 20. godišnjice izlaženja časopisa Revija za socijalnu politiku (1994.–2014.). Cilj je konferencije da se kroz izlaganja i rasprave rasvijetle utjecaji krize na pojedine sustave socijalne politike i na socijalnu državu u cjelini u zemljama jugoistočne Europe (bivše Jugoslavije), koje su imale zajedničko nasljeđe i nalaze se pred sličnim izazovima.
Molimo Vas da svoj dolazak potvrdite do 13.10.2014. godine putem emaila: marina@ceraneo.hr
Za sve dodatne informacije možete se obratiti Marini Vugec Dimić, također na gore navedeni email.
S poštovanjem,
Glavni i odgovorni urednik Revije za socijalnu politku
prof. dr. sc. Zoran Šućur
POZIV
PROGRAM KONFERENCIJE
Regionalne udruge socijalnih radnika
-delegati Skupštine HUSR-a –
Pozivamo Vas na redovnu godišnju sjednicu Skupštine Hrvatske udruge socijalnih radnika koja će se održati dana 15.10.2014. u 18.00 sati u Hotelu Antunović, Zagreb. Predlažemo sljedeći
D N E V N I R E D
- Otvaranje Skupštine
- Izbor Radnog predsjedništva, zapisničara, ovjerovitelja zapisnika i verifikacijskog povjerenstva
- Izvještaj Verifikacijskog povjerenstva / utvrđivanje kvoruma Skupštine
- Usvajanje predloženog dnevnog reda
- Izvješće o radu HUSR-a u proteklom razdoblje ( predsjednica HUSR-a)
- Financijsko izvješće HUSR-a u proteklom razdoblju ( tajnica HUSR-a)
- Izvješće Nadzornog odbora HUSR-a ( predsjednica Nadzornog odbora )
- Izvješće Etičkog povjerenstva ( predsjednica povjerenstva )
- Izvješća regionalnih udruga o aktivnostima u proteklom razdoblju
- Rasprava i usvajanje izvješća
- Usvajanje Pravilnika o dodjeli nagrada za socijalni rad
- Odluka o raspodjeli članarina
- Razno
- Zatvaranje Skupštine
S poštovanjem,
PREDSJEDNICA HUSR-a
Štefica Karačić, dipl socijalna radnica
Novi Obiteljski zakon (Narodne novine, br. 75/2014) koji stupa na snagu 01.09.2014. godine, donosi značajne novine u hrvatski pravni sustav, koje su rezultat znanstvnih i stručnih nastojanja unaprjeđenja obiteljskopravnih instituta na nacionalnoj i međunarodnoj razini.
Bitne novine predstavljaju: novi koncept razvoda braka, plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi, pravila komunikacije i odlučivanja roditelja u vezi s djetetom, nova pravila ostvarivanja osobnih odnosa s djetetom, novine određivanja uzdržavanja za djecu, redefiniranje mjera za zaštitu djece, novine u postupku posvojenja, lišenja poslovne sposobnosti i skrbništva, redefiniranje postupka posredovanja kroz nove institute obveznog savjetovanja i obiteljske medijacije.
Obiteljskim sudskim postupcima koji podrazumjevaju koncentraciju obiteljskopravnih procesnih odredbi, u novom su Obiteljskom zakonu sadržane u posebnom dijelu i predstavljaju cjelovit i sveobuhvatan pristup ovoj vrsti sudovanja.
V. znanstveno i stručno interdisciplinarno savjetovanje iz područja obiteljskog prava u organizaciji Pravnog fakulteta u Osijeku pod naslovom „Suvremene teme obiteljskog prava i postupka“ , pružit će stručnjacima koji primjenjuju Obiteljski zakon dvodnevno upoznavanje s bitnim zakonskim novinama kao i širok prostor za interdisciplinarnu stručnu raspravu.
Program konferencije, obrazac za prijavu i informacije o smještaju mogu se pronaći na web stranicama Pravnog fakulteta u Osijeku i HUPZO-a:
http://www.pravos.unios.hr/hupzo/
http://www.pravos.unios.hr/pfo/node/1138